Važnost radne knjižice izdate od druge republike
Važnost radne knjižice izdate od druge republike
„U članu 33. Pravilnika o radnoj knjižici („Sl. glasnik RS“, br. 17/97) utvrđeno je da u radnu knjižicu, izdatu na teritoriji druge republike članice Savezne Republike Jugoslavije, mogu da se unose podaci utvrđeni gore pomenutim pravilnikom, ali i da se na zahtev imaoca takve radne knjižice, može izdati nova, u koju će organ uprave upisati podatke iz ranije radne knjižice.
Slično rešenje sadržao je ranije važeći Pravilnik o radnoj knjižici („Sl. glasnik SRS“, br. 28/82) u vezi radnim knjižicama izdatim na teritoriji druge republike u sastavu SFRJ. Naime, prema članu 32. stav 4. tog pravilnika, ako građanin poseduje radnu knjižicu izdatu van teritorije SR Srbije, mogu se podaci upisivati u tu radnu knjižicu, ili će se na njegov zahtev izdati nova radna knjižica u koju se upisuju podaci iz ranije radne knjižice.
Prema članu 34. stav 1. važećeg Pravilnika o radnoj knjižici, radne knjižice izdate do stupanja na snagu ovog pravilnika koristiće se i po stupanju na snagu ovog pravilnika.
Polazeći od navedenih pravilnika, na teritoriji Republike Srbije važe i radne knjižice koje su bile izdate na teritoriji druge republike u sastavu SFRJ, odnosno SRJ, a podaci o stažu osiguranja i drugi podaci koji se prema navedenim propisima Republike Srbije upisuju u radnu knjižicu, mogu se upisivati u te radne knjižice. U tom smislu, smatramo da treba praviti razliku između radnih knjižica izdatih na teritoriji bivše republike SFRJ, odnosno SRJ, zavisno od toga da li je radna knjižica izdata na teritoriji te republike pre ili posle njenog otcepljenja i sticanja statusa države.
Nesporno je da radna knjižica izdata na teritoriji druge države u skladu sa propisima te države, nije dokument u koji se mogu unositi podaci propisani Pravilnikom o radnoj knjižici koji se primenjuje na teritoriji Republike Srbije. U tom smislu, radne knjižice koje su izdate u bivšim republikama SFRJ, odnosno SRJ posle njihovog otcepljenja, su knjižice u koje se ne mogu unositi podaci utvrđeni ovim pravilnikom, a imaocu takve radne knjižice koji sada živi i radi na teritoriji Republike Srbije, na njegov zahtev, treba izdati novu radnu knjižicu, u skladu sa Pravilnikom o radnoj knjižici.
Međutim, smatramo da radna knjižica izdata na teritoriji bivše republike SFRJ, odnosno SRJ, pre otcepljenja te republike, u smislu odredaba čl. 33. i 34. Pravilnika o radnoj knjižici, i dalje može da se koristi na teritoriji Republike Srbije, odnosno imalac takve radne knjižice ima pravo da se u tu radnu knjižicu upisuju podaci o stažu osiguranja ostvarenom na teritoriji Republike Srbije i drugi podaci koji se, prema Pravilniku o radnoj knjižici, upisuju u radnu knjižicu. Takođe, imalac radne knjižice izdate na teritoriji bivše republike SFRJ, odnosno SRJ, pre otcepljenja te republike, može da zahteva od nadležnog organa opštinske uprave u Republici Srbiji da mu izda radnu knjižicu u skladu sa Pravilnikom o radnoj knjižici. U tom slučaju, radna knjižica izdaje se u skladu sa odredbama čl. 5 do 14 Pravilnika o radnoj knjižici, a organ uprave ne može da prepisuje podatke iz radne knjižice izdate na teritoriji bivše republike SFRJ, odnosno SRJ u novoizdatu radnu knjižicu u skladu sa propisima Republike Srbije.“
Mišljenje Ministarstva rada i socijalne politike 011-00-822/2009-02 od 17.11.2009. godine